Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Poznejte finanční inteligenci hned na první schůzce

napsala: Lenka Černá

Často mi lidé říkají, že na penězích v životě zase tolik nezáleží. Dle mého názoru je však oblast financí pro naši pohodu stejně důležitá jako oblast vztahů či zdraví. Netvrdím, že všichni musíme být milionáři, avšak dostatek financí pro naše základní potřeby prostě potřebuje každý z nás. Sama mám oblíbenou větu R. Kiyosakiho „Kdo tvrdí, že peníze nejsou důležité, ten bez nich nejspíše dlouho nebyl“. Jak se budete v životě finančně cítit, z velké míry záleží hlavně na vás. Život ale neprožíváme v jednom, leč ve dvou. Zakládáme s našimi partnery rodinu, řešíme půjčky a finančně se zavazujeme na několik desítek let. Pokud dnes stojíte na prahu nového vztahu, nemůžete se ihned protějšku zeptat, kolik peněz má na účtu a jak přemýšlí o penězích. Stejně tak nemůžeme posuzovat majetek druhého podle auta, oblečení nebo řečí, které před námi vede. Finanční inteligenci druhého však můžeme zjistit pomocí jednoduchých metod a postřehů:

Jak se s ním/ s ní cítíte před/u/po placení?

Jdete na oběd a dochází k placení. Vaše partnerka ani nehne brvou a nechá si za sebe zaplatit. Nebo naopak trvá na polovině účtu. Váš partner nedá spropitné, nadává u účtu, jak je to jídlo ale drahé. To jsou pro vás všechno poznávací znamení, podle kterých můžete určit jeho či její finanční inteligenci. Zkusme si zanalyzovat chování při placení na konkrétní ukázkové případy:

Jak se zachoval/a?

Co to ve světě peněz znamená?

Nechala za sebe zaplatit bez jediné věty

Bude od vás očekávat vydělávání peněz, nemusí být finančně samostatná

Trvala na polovině placení

Chce být finančně nezávislá

Byl nevrlý při placení, i když mě pozval

Nebude ochoten do vás pravděpodobně investovat, bude šetřivý

Platil vysokou bankovkou a upozorňoval, že má pořád jen „samé velké“

Snaží se zapůsobit, ale pravděpodobně penězi neoplývá.

Nebyl/a schopen/schopna se o placení dohodnout. Bylo trapné ticho

Neumí o financích komunikovat. Jakákoliv debata u vás doma bude nepříjemná nebo náročná.

Případy, které zažijete, mohou být pestré a je jisté, že se nevejdou všechny do tohoto článku. Každý z nás také máme jiné představy o finančním chování. Pokud vám vyhovuje za dámu pořád platit, pánové, nebudu vám zvyk brát. Jediné, co je dobré si pamatovat je, jak se před/při/po placení s druhým cítíte. Podle toho poznáte jeho finanční smýšlení nejvíce.

Jak se chová k penězům?

Zaměřte se na následující fakta:

  • V jakém stavu má peněženku?
  • Má vůbec peněženku nebo má peníze po kapsách?
  • Kolik má úvěrů a dluhů?
  • Platí za účty včas?
  • Půjčuje peníze těm, kteří mu/jí nevrací?
  • Mívá stabilně peněz nebo je před výplatou takzvaně „švorc“?
  • Má pojištění nebo jakýkoliv finanční produkt, který je charakteru preventivního?

Lidé, kteří například nenosí peněženku, nemají k penězům žádný vztah. Mohou jich tak mít buď hodně, že se o ně ani nemusí starat (což by stejně měli), anebo jim je otázka financí do budoucna jedno. Mohou peníze rychle nabýt, ale i pozbýt.

Množství úvěrů a dluhů se jistě hned na začátku špatně zjišťuje, zkuste však druhého trochu ošálit tím, že začnete o problematice dluhů mluvit. Jistě se něco užitečného dozvíte.

Pokud nemá peníze před výplatou, je to jasné znamení toho, že nemá vytvořené zásoby.

Jak mluví a smýšlí o penězích?

Nadává vaše přítelkyně na všechny ženy, které jsou vysoce postavené a jsou samoživitelky? Chce vaše drahá polovička každý týden svetřík a tahá vás do obchodu? Nenávidí váš nový přítel všechny zbohatlíky a říká, že mu na penězích vlastně nezáleží? Podle jeho či její řeči jasně poznáte, jaký vztah k nim má. Jak se říká: „Čeho je srdce plné, tím ústa oplývají“. Zkuste se druhého zeptat například na následující otázky:

  • Co bys dělal/a, kdybys zbohatl/a?
  • Chtěl/a bych si začít šetřit, ale nevím jak. Jak to děláš ty?
  • Láká mě investování, co tebe?
  • Líbí se mi příběhy lidí, co zbohatli. Myslíš, že jsou pravdivé?
  • Děsí mě, kolik utratím za jídlo každý měsíc. To jsou částky, viď?
  • Moje kamarádka zase nezaplatila splátku za hypotéku. Není schopna si založit účet a neplatit složenkou. Kde máš účet ty?

 

Možná vás napadnou jiné otázky, které budou lépe sedět vašemu vztahu. Klidně je použijte místo těchto.

Dámy, jaké boty váš drahý má?

Nepsaná poučka mnohých žen zní: „Podívej se muži na boty a poznáš, jaký vztah má k penězům i sám k sobě“. Dlouho jsem přemýšlela, jestli mohu takovou „lidovou poučku“ zařadit do tohoto článku. Protože to je ale poučka, kterou jsem dlouhá léta nevědomě používala a mnohdy byla trefná, proč byste ji neaplikovaly i vy, dámy?

Pánové, chce vaše drahá pracovat i jako máma?

Domnívám se, že podle přístupu k vydělávání peněz v době mateřství dobře poznáte, jak se žena k penězům staví. Pokud vám nevadí, že bude vaše manželka doma a bude na vás zcela závislá, můžete tento odstavec přeskočit. Tvrdím však, že finanční závislost do rovnocenného partnerského vztahu nepatří. Vztah by měl být přece o svobodě a harmonii. Ta nemůže nastat, pokud jsme na někom finančně, materiálně i emočně závislí.

Jakou finanční inteligenci máte vy sami?

Sice byl tento článek zaměřený na rozpoznání finanční inteligence druhého, u nás samotných to však začíná. Ne nadarmo se říká, že „Určitý hmyz sedá na určitou květinu“ a mezi námi lidmi existují staré známé Emoční rovnice, které nosíme v našich hlavách. A které se nám budou neustále celý život potvrzovat.

Co to tedy ve finále znamená?

Jednoduše to, že nemůžete očekávat bohatého prince, pokud máte v hlavě nastaveno, že „Všichni muži jsou líní“. A také nemůžete očekávat schopnou princeznu, když máte v hlavě nastaveno, že „Všechny ženy jsou stejně (s dovolením) svině“.

Pokud si tedy neustále přitahujete do života muže či ženy, které mají s financemi problémy, musíte se nejdříve podívat do vlastního emočního zrcadla. Zjistit vaše Emoční rovnice a počkat si, až sami budete těmi vhodnými partnery pro finanční inteligenty.

Přečtěte si také:
Ženy a peníze
Otálení tě bude stát 125.000 Kč
Ušetřete 30% za 3 vteřiny

Stáhněte si:
E-kniha „Praktický průvodce rozvodem“
E-kniha „30 partnerských testů“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss