Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Jsem nevlastní rodič

napsala: Lenka Černá

Pozice nevlastního rodiče byla od dávných věků nelehká. Jak tak vzpomínám, možná je to i kvůli pohádkám, na které jsme se od útlého věku koukali. Takové macechy v pohádkách nepatřily mezi pozitivní postavy, všechny Popelky a Sněhurky se snažily dostat z jejich nespravedlivých a krutých spárů. Jak to v pohádkách měli otčímové, to si nepamatuji, ale předpokládám, že nepatřili mezi hlavní hrdiny a ochránce všech dětí.

 

Nevím jestli si to uvědomujete, ale v dnešní době je otčímů a macech vcelku dost. Vzhledem k 53% rozvodovosti je více než jasné, že mnoho dětí žije ve společné domácnosti s novým členem rodiny. Nezdá mi však, že by se o problematiku vztahů mezi dětmi a novými rodiči někdo doopravdy odborně zajímal; přitom se jedná o důležitý aspekt ve výchově dětí. Věřím, že spousta z vás se ocitá ve stejné situaci, o které se zmiňuji, jste v roli nevlastního rodiče. Pojďme se dnes tedy podívat na několik pouček, které vám mohou v nové pozici pomoci.

 

Rozmyslete si svoji pozici dopředu

Stát se nevlastním rodičem a přijmout k sobě nového člověka není jednoduché rozhodnutí. Vždyť život s dalším dítětem nám připravuje nové situace, zvýšené finanční výdaje v neposlední řadě nový životní styl. A nemíním tím pouze případy, kdy žijete s dítětem ve společné domácnosti neustále. Jedná se i o případy, kdy s nevlastními dětmi trávíte víkendy či víkend jedenkrát za 14 dní. Už v momentě, kdy se s partnerem seznamujete, musíte zvážit tento fakt. Pokud s ním hodláte v budoucnosti vytvářet společný život, rovnou počítejte i s jeho dětmi.

 

Netlačte na ně

Pokud jste ve vztahu s dětmi na začátku, nesnažte se na ně tlačit, nutit je do oslovování „mami/tati“, nenaléhejte s emocemi, které nemohou přijít ze dne na den. Váš vztah s novým členem rodiny se bude postupně rozvíjet, dovolte tomu však přirozený průběh. Nenuťte se ani vy do čistě rodičovských aktů (pusa na dobrou noc, pohlazení), pokud necítíte ten správný impuls.

 

Uvědomte si, že nikdy nebudete jejich máma/táta

Pokud počítáte s tím, že se stanete jejich novou mámou či novým tátou, jste na omylu. Dítě má vždy jen jednu mámu či tátu a s tím „náhradním“ může být maximálně dobrý kamarád (mluvím o případech, kdy je dítě starší než 5 let). Nabídněte mu raději přátelství a nesnažte se pasovat do role jeho rodiče.

 

Počítejte i s nejhorším

Možná to zní drsně, ale u nevlastních dětí přirozeně nemůžete být od začátku v pozitivní pozici. Děti většinou těžce nesou rozvod a častokrát je jeden z vlastních rodičů pobízí proti nové známosti druhého rodiče. To platí hlavně v případech, kdy dítě žije s matkou a k otci jezdí „jen na víkendy“ či jednou za 14 dní. A tak, i přesto, že se budete maximálně snažit vytvářet příjemnou atmosféru, podporovat je a dávat to nejlepší, dítě vás pod tíhou negací z druhé strany nakonec nepřijme nebo na vás změní názor. Já osobně se domnívám, že by tento fakt neměl ovlivnit vaše vlídné chování a snahu. Lásku přece dáváme, protože sami chceme, nikoliv proto, že očekáváme její navracení. A tak se raději orientujte na přítomnost a pokud máte chuť, dávejte.   

 

Buďte na rovinu postavení

Stejně tak jako s partnerem nebo podřízenými máte určité dohody, mějte je i s dětmi. Zaveďte si s dětmi domácí ústavu a dodržujte ji pomocí pravidla 3x a dost. Děti jsou na dodržování dohod mnohem lepší partneři než dospělí a díky domácí ústavě budete mít větší pohodu než v případě totálního bezvládí.

 

Komunikujte

Pár drobných rad zakončuji tím nejdůležitějším. Pokud vám něco nefunguje, zasedněte k rodinné radě a s dětmi si popovídejte. Stejně tak se nebojte hovořit i se svým partnerem v případech, kdy jste výchovně bezradní nebo z dětí otrávení. Maximálně důležitá je ve výchově dětí vaše partnerská jednota. Tu když děti pociťují, automaticky vás pokládají za autoritu.

 

Věřím, že život v pozici nevlastního rodiče může být někdy těžký a nevděčný. Přesto však můžete s dítětem vytvořit pevné a hezké přátelství, ze kterého můžete čerpat hodně radostných zážitků a nezapomenutelných okamžiků. Úplně vám k tomu bude stačit upřímnost, se kterou lásku a náklonnost budete dávat. Tu totiž děti vždy poznají a náležitě ocení.

 

Přečtěte si také:

Manželská krize

Vychovejte ze svých dětí boháče

 

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss