Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Proč neumím říkat NE?

napsala: Lenka Černá

„Proč vlastně neumíš říkat NE?“, ptala jsem se nedávno mého kamaráda. Půjčuje peníze kdekomu, nechává u sebe přespat přátele, o kterých ví, že ho stejně jen zneužívají. A když sám potřebuje, hádejte, jak dopadne.

Věřím, že mnoho z vás prošlo kurzy asertivity a přečetlo si o mezilidské komunikaci mnoho knih. Tak proč se nám stále nedaří odmítnout druhého, pokud je to v rozporu s naším zájmem? Proč se necháváme zneužívat od našich blízkých, kterým je příjemné mít schopného příbuzného? Proč nám ty kurzy asertivity nepomáhají? Zkusme se dnes zaměřit na hlubší příčiny ne/umění říkat ne.

Zapomeňte na logiku

Pokud máte kamaráda či blízkého, který je věčný poskok ostatních, zapomeňte na logické argumentování typu: „Nepůjčuj mu, stejně ti to nevrátí“. Takových logických argumentů již dostal určitě dost a vůbec nic mu neříkají. To, že neumíme říkat ne, je o našich emocích, nikoliv o tom, že bychom byli hloupí a nebyli schopni si uvědomit, že děláme chybu.

Za neschopností odmítnout stojí jedna jediná emoce – strach

Vybavte si situaci, kdy například své sestře odmítnete její žádost o půjčení tisícovky na nájem. Jak tam stojíte a její obličej se zkřiví nepochopením. „Vždyť jsi mi vždycky půjčila“, říká a nechápe, co se s vámi děje. Nastává nepříjemná situace a vy musíte vysvětlovat. Proč jí nepůjčíte a že máte dost toho, když nepracuje. Váš vztah, který byl do té doby bezproblémový, se hroutí. Jímá vás pocit viny a strachu. Strachu ze ztráty blízkého, viny za to, že kvůli vám bude muset jít na ulici. Rozjíždí se kolotoč myšlenek, který se nedá zastavit. Kvůli těmto emocím raději půjčujete, kývete, i když nechcete. Vyhovujete, i když je vám to proti srsti. Za tím vším je jediné, a to je strach z toho, že budeme zamítnuti, nemilováni a nepochopeni. Raději ustoupíme, než abychom ztratili druhého.

Vyhovění je však jedno velké sobectví

Mnozí, kteří jsou věční posluhovači, se považují za spasitele světa. Za ty, kteří jsou chudáci a musí vyhovovat všem, aby je milovali a náhodou neodsoudili. A také je i my, kteří občas odmítnout dokážeme, považujeme za chudáky. Já jsem však zjistila, že vyhovování a podřizování se je jedno velké sobectví. Jak je to možné? Čí dobrý pocit uspokojujete, pokud vyhovujete druhému? Ten svůj, nemyslíte? Vy si oddychnete, že vás konečně netrýzní negativní pocit z odmítnutí. Ulevujete sami sobě, místo toho, abyste se postavili negativním pocitům a své vztahy vyčistili.

Raději budete otrokem druhých, jen abyste se VY necítili špatně.

A navíc, komu vlastně otročíte?

Jsou ti, kterým děláte dobře na svůj úkor, skutečně ti, kteří by podrželi i vás, když se nebudete mít nejlépe? Půjčí vám také váš bratr své poslední peníze? Pojede pro vás kamarádka v noci, když vám bude špatně jako tenkrát jí? Ano? Pak je nejspíše vaše investice správná. Dáváte a vrací se vám. Myslím ale, že většina z nás je v té druhé skupině. Dává a nevrací se jí. Poté otročíte a vyhovujete těm, kteří vás jen zneužívají. Nevím, jak vy, ale já takové lidi nepovažuji ani za své přátele, ani za své blízké. A pokud se mnou přestanou přátelit jen kvůli tomu, že jsem jim nevyhověla, popřeji jim hodně štěstí.

Vztahy by přece měly být vyrovnané a založené na vzájemné důvěře, společných zájmech, radosti a oboustranné pomoci. Nemám přátele pro to, abych využívala jejich dobroty. Mám přátele pro to, že jsou pro mě cenní tím, jací jsou a protože je mi s nimi dobře.

Jak se tedy neschopnosti odmítnout zbavit?

  1. Zodpovězte si otázku: „Proč neumím říkat ne?“ nebo „Proč druhé neumím odmítnout?“

    Může vám například vyjít, že:

    Mám strach z toho, že druhého ztratím.
    Mám strach z toho, že pro druhé nebudu tak dobrá.
    Mám pocit viny, že jsem já život zvládl a on ne.
    Cítím se vinná, že bych měla rodině pomoci.

  2. Své strachy dále analyzujte, ptejte se opět proč

    Může vám například vyjít, že (podle příkladů výše):

    Pokud nejsem pro druhé vyhovující, odepíší mě.
    Pro druhé musím být dobrá.
    Druzí mi mohou závidět.
    Rodině se musí pomáhat.

  3. S výroky pracujte

    Na výroky se znovu podívejte a přemýšlejte nad každým z nich. Všechny jsou postavené na vašem strachu a ten není dobrý rádce. Navíc, touto metodou jste si odhalili takzvané Emoční rovnice, které řídí vaši neschopnost odmítnout.

    Jediný možný způsob, jak se natrvalo zbavit neumění říkat NE, je odhalit své emoční naprogramování a to opravit. Pokud se chcete dozvědět více o Emočních rovnicích, poslechněte si CD Aleše Kaliny „Emoční rovnice, revoluční metoda pro změnu života“ anebo si objednejte schůzku s koučem.

    Zkuste také začít dělat první krůčky ve vašem odmítání. Začněte u menších činů, abyste vlastní psychice ukázali, že je možné odmítat, a to i bez následků. Přejděte postupně k „větším soustům“ a pokud vám to nejde, najměte si k přestavbě osobnosti odborníka.

Přečtěte si také:
Sestavte si domácí rozpočet
Zlatá pravidla pro skvělý partnerský vztah

Stáhněte si:
E-kniha „Uzdravte své sebevědomí“
E-kniha „Co všechno poznáte z obličeje člověka“

 

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss