Rozvod manželství a výživnéVýživné a jeho vymáháníJednou z nejpalčivějších otázek při rozvodovém řízení, které zahrnuje děti, je vyživovací povinnost. Ten, kdo platí výživné, se často domnívá, že nařízená částka je příliš vysoká a že peníze nejsou využívány ve prospěch dítěte. Opatrovník se někdy domnívá, že potíže spojené se získáním výživného nestojí za námahu, nebo má naopak absolutně zkreslené představy o jeho výši. Oba rodiče by si měli uvědomit, že dítě má zákonné právo být finančně podporováno, bez ohledu na to, zda jsou rodiče svoji nebo ne. Každý stát má své vlastní směrnice o vyživovací povinnosti, které stanovují spravedlivou částku, která má být jako výživné placena. Při stanovení výše výživného se berou v úvahu tyto skutečnosti:
Výživné se obvykle platí do té doby, než dítě dosáhne zletilosti. Ta nastává v okamžiku, kdy je dítěti 18 let, v případě, že studuje, je odložena až do věku 21 let. Invalidním dětem může být výživné vypláceno po dobu neurčitou. Platba výživného může skončit dříve v následujících případech:
Takže co dělat, když váš bývalý neplatí? Jestliže nedostáváte výživné a nic s tím neděláte, nikdo jiný to za vás dělat nebude. Jestliže nedostáváte výživné, je na vaší odpovědnosti začít s prvními kroky, jak ho získat. Obraťte se na právní kancelář, urgujte otce či matku dítěte apod. Každý rodič by si měl zároveň uvědomit, jaké jsou možnosti toho druhého. Pokud vás rozvodové řízení a dohoda o výživném teprve čeká, zkuste se raději jako lidé domluvit. Nejvíce vaším rozvodem trpí právě děti, a to nejen po stránce materiální, ale i psychické. Mnohé ženy se snaží získat na výživném co nejvíce, ale zapomínají zvážit, zda jejich bývalý partner vůbec takové finanční prostředky má. Stanovením přiměřené výše výživného zamezíte jeho neplacení v budoucnosti. Přečtěte si také: |
Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |
Copyright © 2015 MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |