Samota jako obranný mechanismusnapsala: Lenka Černá V současné době je v České republice více než 1,3 milionu samotářů. Troufám si tvrdit, že většina z nich je v samotě nedobrovolně a jen určité procento z nich chce zůstat single do konce života. Pokud vás trápí stejná situace, jistě si otázku: „Proč jsem pořád sám“ kladete velice často. Příčina někde jistě bude. Nebudeme se dnes ale zabývat tím klasickým postupem, co udělat, abychom dosáhli cíle. Soustředíme se místo toho pouze na sebe. Protože u nás samotných to hledání začíná. Jak jsem dle své praxe zjistila, samota není nic jiného, než obranný mechanismus. Jednoduše se naše psychika brání jakémukoliv druhu emočního týrání a tak nás do vztahů raději nepouští. První obranný mechanismus – Než mít doma druhého otce/matku, raději budu samaZježily se vám vlasy na hlavě? To je dobře. Máte první příčinu toho, proč jste sami, nalezenou. PRIMÁRNÍM důvodem, proč nejsme dlouhodobě ve vztazích, je způsob naší výchovy. To znamená, že stejný vztah, který chováme k našim rodičům, chováme i k našim partnerům. Pro lepší pochopení uvádím jeden příklad: Dívka, která prožívala nepříjemné dětství se svým otcem, o něm řekla následující:
Jaké vztahy bude prožívat taková dívka? Všechny výše uvedené zápisy má zapsané v jejím emočním podvědomí a samota je tak dobrým obranným mechanismem před psychickým terorem ve vztahu. Druhý obranný mechanismus – Raději sám/a, než s někým, koho nemilujiMnoho z nás zažilo nešťastné první lásky, které z jakéhokoliv důvodu neskončily podle našich představ. Díky emočně vyhroceným situacím nám tak v době rozchodů mohla vzniknout negativní emoční nastavení následujícího typu:
Jak sami vidíte, mnoho z nás raději volí samotu, než zakládat vztah s někým, koho nemilujeme. Problémem však zůstává, že člověk, kterého skutečně chceme, pro nás není dostupný. A díky tomu si také neustále přitahujeme ten samý typ partnerů. Třetí obranný mechanismus – Raději sám/a, než se omezovatDomníváte se, že vztah je jedno velké omezení nebo nám dává svobodu? Cítíte se s partnerem jako ve vězení anebo si navzájem jste schopni poskytnout prostor? Mnoho z nás vnímá setrvávání ve vztahu jako omezování svých zájmů, přátel, pracovního nasazení… Opět nás tedy naše psychika vede do života o samotě a i když nechceme, máme vztah podvědomě zafixovaný jako něco nežádoucího. Důvodem opět může být negativní vztah s otcem či matkou a z toho nevhodné emoční nastavení:
ZávěremPokud se nám nedaří vstoupit do vztahu, i když do něj logicky vstoupit chceme, máme jednoduše v nepořádku naše emoční naprogramování v oblasti partnerských vztahů. Je nutné si uvědomit, že to, jak jsme vnímali naši matku či otce v dětství, má značný vliv na to, jakého partnera si budeme hledat a hlavně, co v partnerském vztahu budeme prožívat. Nechtějte proto změnit váš život tak, že se začnete chovat jinak. Musíte změnit kořeny svého problému a tím nalezení Emočních rovnic v oblasti vašich vztahů.
Objednejte si konzultaci u kouče: Konzultace Objednejte si praktické CD o Emočních rovnicích: Emoční rovnice
|
Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |
Copyright © 2015 MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |