Po konzultacích řekli

„Lenko, pro mě jste člověk, který mi umožnil se v 37letech znovu narodit, začít žít nový pro mě mnohem lepší život“

„Děkujeme za přednášku Generální úklid života, jste pro nás inspirativní element a budeme z přednášky čerpat ještě hodně dlouho!“

Více …

Zatěžkávací zkoušky vašeho vztahu

napsal: Lenka Černá

Jak si najít dobrého partnera, jak s ním komunikovat a také jak s ním ideální vztah vytvářet, o tom už jste jistě přečetli spoustu článků. Dnes bych se však zaměřila ráda na několik situací, které váš vztah takzvaně prozkouší. Pokud je zvládnete, váš vztah se posune na další rovinu. Je to pomyslné stoupání v partnerské spokojenosti a na jejím konci by měl být ten stabilní, vyrovnaný a šťastný vztah. Pojďme se tedy na jednotlivé zkoušky podívat.

Zkouška # 1 – Společné bydlení

Do té doby, než spolu začnete bydlet, je váš vztah v úplných plenkách. Náš partner nás nevidí po ránu v běžný pracovní den, neřešíme kdo umyje nádobí a také se nemusíme strachovat, že druhého v malé garsonce nerušíme, když se díváme do rána na televizi. Až společné bydlení ukáže, do jaké míry jste vztahově zdatní. Pozor, schválně nepíši kompatibilní. Totiž i jedinci, kteří měli společné zájmy a takzvaně se k sobě hodili, nebyli schopni společně bydlet. Nevěděli totiž zákonitosti partnerské komunikace (Domácí ústava a Třikrát a dost) a tak se po sestěhování začali místo užívání si hádat kvůli zvednutému prkénku či pozdních příchodech domů. Pokud se tedy chystáte na společné bydlení, hned na začátku si stanovte pravidla fungování. Že vám to přijde směšné? Dohody dělat samozřejmě nemusíte, riskujete tím POUZE váš partnerský vztah a pohodu.

Zkouška # 2 – Společná dovolená

Již spolu společně bydlíte a jste schopni normálně fungovat. Každý den se ale potkáte večer u jídla a ráno zase oba běžíte do práce. O víkendech máte čas sotva na úklid a společnou akci s přáteli. To na dovolené, tam na sebe máte času konečně dostatek. S očekáváním, jak si dovolenou užijete, vyrážíte do exotických krajů. Tam ale zjišťujete, že váš partner spí do oběda a vy se chcete ráno společně s ním procházet po pláži. Že mu vadí vedro i když vy slunce milujete. Že si již třetí den lezete na nervy, protože ona pořád koketuje s muži a vám vadí když chodí bez podprsenky. Že si vlastně pátý den nemáte co říci a těšíte se do práce a za kamarádama, se kterýma si máte (narozdíl od ní) co říct. Dovolená je jednoduše zatěžkávací zkouškou vašeho vztahu a buď se na ní ukáže, že máte společné zájmy, debaty a životní tempo, či nikoliv. Nezapomeňte, že i na dovolené může fungovat domácí ústava a také si uvědomte, že pokud se s partnerem necítíte na dovolené dobře nyní, jak to asi bude vypadat za dvacet let?

Zkouška #3 – Krizové situace

Mezi krizové situace zařazuji následující: úmrtí blízkého, ztráta zaměstnání, dluhy, finanční propad, závažná nemoc. Tyto situace jsou skutečnou a nejtěžší zatěžkávací zkouškou vašeho vztahu. Naše psychika je v úplně odlišném stavu, když se nám v životě daří, proplouváme každodenním životem bez zásadních změn na náladě a měsíce, roky nám plynou. V momentě, kdy nám v životě nastane krizová situace jako je například ztráta zaměstnání a finanční problémy, stávají se z nás jiní lidé. První člověk, který je na ráně našim bolestem a strachům, je přece náš životní partner. Krize nás buď spojí, či rozdělí. Záleží na nás obou, zda umíme druhému pomoci a zároveň ho nakopnout ve správnou chvíli a nebo se naopak zhroutíme s ním a začneme mu vyčítat, že za všechno může stejně on. Krize nám oběma ukáže, zda jsme skuteční partneři a zda nám také vztah s druhým stojí za to. Jedinou výhodou krizových situací je, že pokud je společně s partnerem zvládneme, náš vztahový kredit se obrovsky navýší. Zvládnutá krize nás ještě více spojí a náš vztah zocelí.

Zkouška # 4 – Děti

Znám mnoho vztahů, které byly bezdětné a šťastné. V momentě, kdy si však dítě pořídili, se jejich vztah úplně rozpadl. Čím to je? Většinou mají daní dva absolutně rozdílné názory na výchovu dětí a to samozřejmě v době bezdětné netušili. Až s příchodem potomka se ukázalo, že každý chce dítě vychovávat jinak. Díky nedostatečné komunikaci je dítě postupně rozdělilo a ve vztahu zavládl chlad. Pokud se tedy chystáte na dítě, zkuste se s partnerem nejdříve podívat na to, jak chcete dítě vychovat. Vím, že není možné se na příchod potomka 100% připravit, ale zodpovězte si alespoň základní otázky:

Když budu na mateřské, jak zvládneme finance?
Jak mi budeš s dítětem pomáhat? Jaké dny si vyhradíš pro sebe a jaké dny budeš s dítětem pravidelně trávit?
Jak často chceš, aby viděli tvoji rodiče naše dítě a naopak?
Jaký máš názor na školku a vzdělání dítěte?
Jaký máš názor na direktivní výchovu dítěte? (tresty, zákazy)
Jak budeme řešit dovolené prvních pět let dítěte?
Budeš mi pomáhat se vstáváním k dítěti?
Máme pro dítě prostor v našem bytě?
Jak chceš dítě vést v oblasti jeho intelektuálního rozvoje? (kroužky, sporty, vzdělání)
Jak vychovávali rodiče tebe a co se ti na výchově nelíbilo a naopak líbilo?

Myslím, že otázek vás napadne spousta. Já osobně považuji za nejdůležitější tu poslední, protože se často stává, že výchova našich rodičů (leč se nám nelíbila) se odráží ve výchově naší. Jistě vás však debata obohatí i když si zodpovíte polovinu otázek.

Zkouška # 5 – Kolektiv

Naše partnerství není jen o nás dvou, ale také o našich společných přátelích, se kterými trávíme volný čas. A někdy se v přátelských kolektivech dobře pozná, zda spolu daní dva táhnou za jeden provaz či nikoliv. Zároveň se v kolektivu dobře ukazuje, zda jeden ze vztahu netrpí chronickou žárlivostí nebo naopak nemá sklony k nevěře. I kolektiv je pro vás tedy zatěžkávací zkouškou a pokud to jednomu z vás v kolektivu nejde, zkuste zjistit příčiny a ty poté řešit. Pokud například žárlíte bezdůvodně, obraťte se raději na zkušeného kouče, který vám s žárlivostí pomůže.

Přečtěte si také:

Investujme správně do svých dětí

CD „7 metod pro výběr životního partnera“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Doporučujeme: Škola pro ženy.cz LenkaCerna.cz |

Copyright © 2015  MindCorp s.r.o. | O společnosti | Ochrana osobních údajů | Volná místa |

rss